5 Aralık 2017 Salı

İşte Keles'i ihya edecek proje!

Keles'in Harmanalanı Köyü'nde Haluk Bilginer, başrolünü Ali Atay'la paylaştığı yeni filmi "Nuh Ağacı"nın çekimleri devam ediyor. Harmanalanı Köyü'nün Tepecik mevkisinde kurulan semtlerde yoğun çalışmalar devam ediyor. Yöre halkınında figüran olarak görev aldığı çekimlerden ek gelir sağlıyor.Büyük beklentilerin olduğu bu filmin, Cannes başta olmak üzere bir çok uluslararası festivalde Türkiye'yi temsil etmesi bekleniyor. Bu film ile Bursa'nın mahrumiyet bölgesi konumunda yer alan Keles yöresinin gizli kalmış güzellikleri gün yüzüne çıkacaktır.

 "Masum" adlı dizide birlikte rol alan Haluk Bilginer ve Ali Atay, yeni filmleri "Nuh Ağacı" için oyunculukyeteneklerini sergiliyorlar. Keles'in kömür işletmeleriyle doğasının büyük bir bölümü talan olan Harmanalanı Köyü'nde çekimlerin bitmesi sabırsızlıkla bekleniyor. Yönetmenliğini Cenk Ertürk'ün yaptığı filmde, ölümcül bir hasta olan babasının son dileğini yerine getirmek için yola çıkan, babasını hep kötü ve bencil bir adam olmakla suçlayan Ömer'in hikâyesini anlatılmaktadır.


Ömer’in yıllardır görüşmediği babası İbrahim, doğduğu köyde, diktiğini iddia ettiği ağacın altına gömülmek ister. Ağacın kutsal olduğuna inanan köylüler ise buna karşı çıkar. Nuh Ağacı, babası ile köylüler arasında kalan Ömer’in hem babası hem de kendisiyle hesaplaşmasını konu alan proje, Film Independent ve Richard Vague İlk Film Fonu’nun yarışmalarında geçtiğimiz yıl finale kaldı. Film Sundance Film Festivali’nin senaryo geliştirme programında da dikkatleri üzerinde toplamıştı.


Nuh Ağacı’nı başından beri yakından takip eden projenin danışmanı Semih Kaplanoğlu, Ertürk’ün özverisi ve uluslar arası sinema seyircisiyle kuracağı özel ilişkiye vurgu yaparak, senaryonun gücünün altını çizmektedir.


Nuh Ağacı projesiyle Cannes Film Festivali kapsamında Cinefondation Rezidans Programı'na dünyadan seçilen 6 yönetmenden biri olan Cenk Ertürk, filmiyle uluslararası başarı hedefliyor. Çekimleri devam eden Nuh Ağacı, bitmesinin ardından Keles'in doğal güzellikleri ile yeni film ve dizi projelerinde boy göstermesi bekleniyor.. Çekim aralarında ilçe halkıyla bir araya gelip sohbet eden film seti çalışanları ve Haluk Bilginer, Keleslilerin sıcak ilgisiyle karşılandı.

Paylaş :

Yazar:

Facebook Yorumlar

0 yorum: