12 Ocak 2018 Cuma

Asrın projesi faaliyete girdi!

Türkiye'den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne su temini projesi ile Gürpınar, Türkeli, Alayköy ve Haspolat yerleşim birimlerine Türkiye'den giden su ulaştırıldı.Türkiye'den Kuzey Kıbrıs'a su temini projesi kapsamında gönderilen su, yeni yerleşim birimlerine dağıtılmaya başlandı.

Kuzey Kıbrıs'ta Su İşleri Dairesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, su temini projesi kapsamında Türkiye'den giden su, Gürpınar, Türkeli, Alayköy, Alayköy Sanayi Bölgesi, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi ve Haspolat yerleşim birimlerine verilmeye başlandı.
Proje kapsamında daha önce de Orta Mesarya, Yılmazköy, Mağusa, Yeniboğaziçi, Güzelyurt ve Zümrütköy bölgelerine su verilmişti.Açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı ve "asrın projesi" olarak nitelendirilen proje çerçevesinde, Anamur Dragon Çayı üzerinde tesis edilen Alaköprü Barajı'ndan alınacak yıllık 75 milyon metreküp su, 2050 yılına kadar Kuzey Kıbrıs'ın içme suyu ihtiyacını karşılayacak.

Suyun yaklaşık 38 milyon metreküpünün inşa edilecek tesislerde arıtılması, kalan 37 milyon metreküp suyun da zirai sulama amaçlı olarak kullanılması hedefleniyor.

Paylaş :

Yazar:

Facebook Yorumlar

0 yorum: