10 Ocak 2018 Çarşamba

BTM'ye dinazorlar geldi!

Bursa'da bilimi çoçuklara sevdiren Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM), çoçuklar için bir sergi daha sunuyor.  BTM,  TÜBİTAK’ın desteği ile 150 milyon yıl önce dünya hayatına egemen olan dinozor replikalarını Bursalılar ile buluşturmaya devam ediyor.
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü tarafından resmi açılışı gerçekleştirilen Devr-i Dinozor sergisi, geride bıraktığımız yıl içerisinde 100 binin üzerinde ziyaretçi sayısına ulaştı. Bilimsel verilerin ışığında hazırlanan senaryosu ve tanımlanmış dönemlere göre 3 farklı çağda yaşamış, 13 ayrı dinozorun birebir replikalarının yer aldığı sergi, minikler tarafından çok sevildi.   534 metrekarelik dev bir alan üzerine kurulan, özel dizaynı ve gerçeğe yakın efektleri ile büyüklerin de ilgisini çeken Devr-i Dinozor sergisi, minik meraklılarından gelen yoğun istek üzerine sömestr tatilinde de gezilebilecek. Sömestr sonuna dek açık kalacak olan sergi,  ziyaretçilerini 27 metre boya, 20 ton ağırlığa ulaşabilen otçul Diplodocus replikası ile karşılıyor. Serginin girişinde ise etçil türün en büyüğü, Tyrannosaurus rex   (T-rex)’in dev fosil replikası bulunuyor.

Dinozorların dünyasını keşfedin

Özellikle hafta sonları ziyaretçi akınına uğrayan sergide,  dinozorların yaşadığı çağlar, 6 farklı sahnede kurgulanırken, o döneme ait dinozor replikalarının,  özel efektler ve bitki örtüsünü içeren dekorlar halinde sunulması gerçeklik hissini arttırıyor. Sergide ayrıca fosilleri veri olarak kullanan dünyanın yaşam tarihinin araştırılmasına yönelik paleontoloji bilimini içeren kazı alanlarından oluşan bölüm de mevcut. Kısa sürede ziyaretçi rekoru kıran Devr-i Dinozor sergisi,   sömestr tatili sonuna dek Pazartesi günleri hariç, 08.00-17.00 saatleri arasında gezilebilir.

Paylaş :

Yazar:

Facebook Yorumlar

0 yorum: