27 Ocak 2018 Cumartesi

Bursa'da Osmanlı Devleti’nin Kuruluşu Kutlandı

Osmangazi Belediyesi, 21-27 Ocak Osmanlı Haftası dolayısıyla düzenlediği etkinlikle Osmanlı Devleti’nin kuruluşunun 719’uncu yıldönümünü kutladı. Osmanlı Haftası etkinliğinde, Zeytin Dalı Harekatı’nı gerçekleştiren Mehmetçik için de dualar edildi.Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi ve oğlu Orhan Gazi’nin türbelerinin ziyaret edilip dualar edilmesiyle başlayan Osmanlı Haftası etkinliğinde konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, cihan devletinin kurucusu Osman Gazi’nin türbesinde dualar ederek, o günkü ruhu ve felsefeyi günümüze taşıyıp geleceğe aktarmanın adımını attıklarını söyledi.  Osmangazi Belediyesi olarak tarihi mirasa sahip çıktıklarını belirten Dündar, “Tarihi eserlerimizi fiziken ayağa kaldırıyor, yok olanları yeniden ihya ederek, geleceğe aktarıyoruz. Tarihimizi anlatan farklı etkinlikleri Bursalılarla buluşturuyoruz. Artık Türkiye’de tüm belediyeler tarihi eserlerin ayağa kalkması konusunda birbirleriyle yarışır hale geldi. Osmangazi Belediyesi olarak tarihi mirasa sahip çıkarak birçok yapıyı ayağa kaldırdık. Yapımı tamamlanan Panorama Bursa 1326 Fetih Müzesi, geçmişi bugünlere taşıyacak çok önemli bir yatırımımız. Ziyaretçileri tarihi bir yolculuğa çıkaracak olan bu dev eseri, inşallah Nisan ayında gerçekleştireceğimiz fetih şenliklerinde görkemli bir törenle açacağız” dedi.
“OSMAN GAZİ’NİN TORUNLARI BUGÜN AFRİN’DE”
Sadece tarihi yapıların değil, manevi değerlerin de yaşaması için çalıştıklarını ifade eden Başkan Dündar, “Osmanlı bu topraklardan yola çıkmış ve 3 kıtaya ulaşmış. Gittiği yerde zulmü ezmiş, adaleti ve barışı getirmiş. İşte bugünün dünyasında yine Osmangazi’nin torunları, aynı yolculuğa çıkmıştır. Bugün Mehmetçik Afrin’e girmişse, Cumhurbaşkanımız ‘Dünya 5’ten büyüktür’ diyorsa, bu felsefenin ürünüdür bunlar. Bu felsefe, yeniden dünyanın birçok yerinde yeşermeye ve değer bulmaya başladı. Mehmetçiğimiz öncelikle Suriye ve Irak’taki terör belasını bitirerek ve oradaki zulmü ezerek ülkemize dönecektir. Bizim burada yapmış olduğumuz dua, oradaki kutlu yürüyüşümüze, Mehmetçiğimize, yeni zaferler için yapılan duadır. Allah dualarımızı kabul etsin, ordumuzu, Mehmetçiğimizi muzaffer eylesin. Yürüyüşümüz hayırlı olsun” diye konuştu.
Osmangazi Kaymakamı Zafer Orhan da yaptığı konuşmada, “Osmanlı bu topraklarda kurularak 3 kıtada 23 milyon metrekarelik bir toprağa hakim oldu. Bu büyümeyi de adalet anlayışı, hoşgörüsü, mazluma sahip çıkıp, zalimin karşısında durması ile başardı.  Osmanlının mirası üzerine kurulan Türkiye Cumhuriyeti de aynı misyonu devam ettiriyor. Bu etkinlik ile Osmanlı Devleti’nin 719’uncu kuruluş yıldönümünü kutlamamıza vesile olan Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar’a teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
AK Parti Bursa Milletvekili Müfit Aydın ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Osmanlı ile ne kadar iftihar etsek azdır. Tarihimizi bilmek zorundayız. Tarihimizi bilmezsek geleceğimizi şekillendiremeyiz. Maalesef Osmanlının değerleri günümüzde unutulmaya yüz tutmuştu. Osmanlının mirasına sahip çıkan hükümetimiz, unutulan Osmanlı değerlerini yeniden bizlere hatırlattı. Osmangazi Belediyemizin düzenlediği bu etkinlik ile bugün burada başta Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’yi ve oğlu Osman Gazi ile onların soyundan gelen tüm ecdadımızı yad ediyor, tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.”
Konuşmaların ardından mehter takımı eşliğinde yürüyerek Saltanat Kapı’ya geçildi. Mehter takımının konserinin ardından lokma ikramıyla birlikte etkinlik sona erdi.

Paylaş :

Yazar:

Facebook Yorumlar

0 yorum: