30 Ocak 2018 Salı

Konut fiyatlarında durulma sinyalleri

Son yıllarda ekonominin lokomotifi haline gelen inşaat sektörüyle ilgili geçtiğimiz günlerde bir rapor yayınlandı. Merkez Bankası tarafından hazırlanan raporda Türkiye genelinde konut fiyatları mercek altına alınıyor.

Bugünkü köşesinde Merkez Bankası'nın konut fiyatları raporunu detaylı biçimde anlatan Olay Gazetesi Ekonomi Yazarı Feridun Eyüpoğlu konut fiyatlarında Türkiye genelinde reel anlamda düşüş yaşandığına dikkat çekiyor.


 Ancak Eyüpoğlu yazısının devamında İzmir ve Bursa'da istisnai bir durumun yaşandığını vurguluyor.Konut fiyatlarında durulma sinyalleriMerkez Bankası’nın konut fiyat hareketlerini inceleyen son raporu açıklandı.

Kasım 2017’ye ait veriler konut fiyatlarının eski hızda artmadığını göstermekle kalmadı.Reel anlamda bir gerilemeyi de gözler önüne serdi!Kasım ayında konut fiyat endeksi aylık yüzde 0,41, yıllık ise yüzde 11,33 artış gösterdi.Yıllık TÜFE’nin kasımda yüzde 12,98 oranında gerçekleştiği dikkate alındığında fiyatlarda reel bir iniş olduğu görülmekte.Yani enflasyonun altında kalan bir konut fiyat artışı söz konusu bu dönem itibarıyla.

Konutların yeni ve eski ayırımındaki fiyat değişimleri de enflasyonun altında kalmış görünüyor.Çünkü ülke genelinde yeni konutlar fiyat endeksi aylık yüzde 0,43 artarken, yıllık artış yüzde 11,18 olarak gerçekleşti.Yeni olmayan konutlarda ise ortalama fiyat artışı enflasyonun 2,43 puan altında kaldı!Bu konutlara ait fiyat endeksi aylık yüzde 0,31, yıllık yüzde 10,55 arttı çünkü.Bir de MB’nin daha detaylı fiyat hareketlerini baz alan çalışması var.Yani konutların gözlemlenebilen özelliklerini kontrol ederek, kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izliyor Merkez.İnce hesaplamalar sonucu ortaya çıkan ve adına Hedonik Konut Fiyat Endeksi dediğimiz kalite harici fiyat gelişimini ortaya çıkaran gösterge...

Kasımda yıllık yüzde 10,07’lik artışla TÜFE’nin epey altında bir görüntü sergiledi.Neticede endeks aynı dönemde reel olarak yüzde 2,58 oranında geriledi.Yani nominal fiyat artışında kalitenin payı öne çıkıyor!Ancak inşaat firmalarının maliyet artışını satış fiyatlarına yansıtmakta zorlandıklarını söylüyor bütün bu rakamlar.Peki neden?

Kaynak: Olay

Paylaş :

Yazar:

Facebook Yorumlar

0 yorum: