1 Şubat 2018 Perşembe

Bursa'ya uydukentler kuruluyor

Bursa'yı yönetenler 10 yıllardır bir çok tarihi güzellik barındıran eski şehri koruyabilmek, nüfus yoğunluğunu merkezden uzaklaştırmak için çareler düşünüyor, çeşitli uygulamalara imza atıyor.Bursa güneyi Uludağ, kuzeyi ise verimli Bursa ovası ve sonra da denizle çevrili, coğrafi konumuyla Güney Marmara'da mücevher gibi parlayan bir kent. Bursa'yı yönetenler 10 yıllardır bir çok tarihi güzellik barındıran eski şehri koruyabilmek, nüfus yoğunluğunu merkezden uzaklaştırmak için çareler düşünüyor, çeşitli uygulamalara imza atıyor.

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz bugünkü yazısında Bursa'nın uzun süredir beklediği bir haberi Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın sözleriyle veriyor.Buna göre Bursa çevresinde nüfusları 200-250 bin kişi olan iki uydukent kurulacak.


Ve bu uydukentlerden birinin adresi şimdiden belirlenmiş durumda.Bursa'nın batısına ve kuzeyine 250 bin nüfuslu uydukentler!Uydukent konusu ne zaman açılsa 11 Aralık 1977’de yapılan yerel seçimler aklımıza gelir. Mustafa Eroğlu’nun seçildiği ve CHP’nin kazandığı tek yerel seçim olan o seçimin 2 de bağımsız adayı vardı.Bağımsız adaylardan Orman Mühendisi Ahmet Künksatan bir gün, Setbaşı İlkokulu’na çıkan yolun hemen köşesindeki bürosunda basın toplantısı yaptı ve “Seçilirsem Bursa’ya uydukentler yapacağım” dedi.

Toplantıyı izleyen bir avuç gazeteci “Uydukent ne ki?” diyerek birbirimize bakınca, Künksatan da kağıda kocaman bir daire çizmiş, sonra çevresine küçük daireler çizerek açıklamıştı:“Bu büyük daire Bursa. Çevresindeki küçük daireler de uydukentler.”Sonra da devam etmişti::“Kent merkezi çok sıkışık. Yeni imar alanı yok. Sosyal ve ticari alanlara sahip uydukentlerle bu yoğunluğu dağıtacağım, merkeze gelmeye gerek kalmayacak.”


Aradan geçti 40 yıl…İlk kez bir Orman Mühendisi’nden duyduğumuz uydukent modeline yalnızca Yeşilşehir örnek olabilir. Yerel yönetim anlamında ilk ciddi adımları atmak da Büyükşehir Belediye Başktanı Alinur Aktaş’a kısmet oldu. Kaynak: Bursa'nın 250 bin nüfuslu ilk uydukentinin yeri belli oldu.
Kaynak: Olay

Paylaş :

Yazar:

Facebook Yorumlar

0 yorum: