20 Şubat 2018 Salı

Fortune 100 listesi açıklandı

Great Place to Work Enstitüsü Fortune 100 listesini açıkladı. 315 bin çalışanın temsil edildiği araştırmanın birincisi Salesforce oldu. Wegmans Food Markets ikinci olurken üçüncü sıraya Ultimate Software yerleşti.
Great Place to Work Enstitüsü’nün verilerine dayanarak hazırlanan Fortune’s 100 listesi yayımlandı. 2018 listesini belirlemek için 315 binden fazla çalışandan geri bildirim sağlandı. En az 1.000 çalışanı olan şirketlerin değerlendirildiği listede şirketler; yönetici etkinliği, inovasyon, çalışan odaklı yaklaşımlar ve herkes için mükemmel iş yeri kültürü inşa etme boyutlarıyla değerlendirildi. Çalışanların mevcut kurum kültürleri içerisindeki algılarına ve şirketlerin tüm İK uygulamalarının derinlemesine analiz edilmesiyle oluşturulan listenin bu yılki birincisi Salesforce oldu.

Finans, sağlık ve teknoloji şirketleri ön planda

Great Place to Work’ün verileri ışığında hazırlanan ve Amerika’nın en iyi işverenlerinin belirlendiği Fortune’s 100 listesinde finans, sağlık ve teknoloji alanlarında faaliyet gösteren şirketler öne çıkıyor. Fortune 2018 listesinde; değerler, güven, inovasyon, finansal büyüme, liderlerin yetkinliği ve çalışan potansiyelinin geliştirilmesi olmak üzere altı ölçüt esas alınarak yeni bir metodoloji kullanıldı. Çalışanlarla yapılan Trust Index çalışan anketi, İK uygulamalarının bütününün değerlendirilmesini sağlayan Culture Audit İşyeri Kültürü analizi ile oluşturulan listeye giren şirketlerde yüksek güven kültürü, saygın bir liderlik, gurur ve dostça bir çalışma ortamı özellikleri de dikkate alındı.

Bu şirketlerde çalışanların kariyer planları daha kalıcı

Yapılan analizlere göre, Fortune 100 listesine giren şirketler liste dışı kalan firmalara göre yüzde 16 oranında daha yenilikçi ve yüzde 14 oranında daha çevik bir organizasyon yapısına sahip. Ekonomik performansları ise liste dışı şirketlere göre 2 kat daha yüksek. Fortune 100 listesine dahil olan şirketlerde çalışanlar işe gelmeye yüzde 15 daha istekli, işi sonuçlandırma konusunda ek gayret sarf etmek için yüzde 11 daha gönüllü. Ayrıca müşterilerine mükemmel hizmet verdiklerini düşünen çalışan sayısı yüzde 11 daha fazla. Kariyer planı bağlamında elde edilen verilere göreyse bu şirketlerde çalışanların yüzde 9’u “Burada uzun süre çalışmak istiyorum” diyor.

Listeye giren şirketlerin ekonomik performansı diğerlerini üçe katlıyor

Fortune 100 araştırmalarına 20 yıl önce başladıklarına dikkat çeken Great Place to Work Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, “Araştırmalarımız Fortune 100 listesindeki şirketlerin borsadaki hisse senedi endekslerinin liste dışı şirketlere göre iki ila üç kat daha fazla gelir sağladığını gösteriyor. Avantajlar sadece gelir artışı şeklinde gerçekleşmiyor; çalışan bağlılığı, üretkenlik, yenilikçilik, esneklik, çeviklik ve daha iyi müşteri hizmetleri elde edilen faydalardan sadece birkaçı.” dedi.

Yeni kıstas, çalışan potansiyelinin en üst düzeye çıkarılması

İş yapma ve çalışma şekillerinin değiştiğini belirten Toprak, sözlerine şöyle davam etti: “Bu yıl, bir şirketin nasıl mükemmel iş yeri kültürü inşa ettiği ve kurumsal mükemmelliğe nasıl eriştiği konusunda daha doğru bir bilgi edinmemize yardımcı olacak birkaç yeni ölçüt ekledik. Yeni yaklaşımımızın merkezinde çalışan potansiyelinin en üst düzeye çıkarılması yer alıyor. Şirketlerin hangi sektörde faaliyet gösterdiklerine ve büyüklüklerine bakmaksızın tüm çalışanlar için sürekli olarak olumlu bir deneyim yaratma oranlarını değerlendiriyoruz.”

2018 Fortune 100 listesi:
1 Salesforce
51 JM Family Enterprises
2 Wegmans Food Markets
52 EY
3 Ultimate Software
53 Nationwide
4 The Boston Consulting Group
54 Slalom
5 Edward Jones
55 Build-A-Bear Workshop
6 Kimpton Hotels & Restaurants
56 PricewaterhouseCoopers
7 Workday
57 St. Jude Children’s Research Hospital
8 Genentech
58 Perkins Coie
9 Hyatt
59 American Fidelity Assurance
10 Kimley-Horn
60 Accenture
11 Deloitte
61 Credit Acceptance
12 Baird
62 Crowe Horwath
13 Intuit
63 First American Financial Corporation
14 Quicken Loans
64 Dropbox
15 Texas Health Resources
65 BayCare Health System
16 Stryker
66 Sheetz
17 Capital One Financial
67 Hilcorp
18 Cooley
68 Comcast NBCUniversal
19 USAA
69 CHG Healthcare
20 Plante Moran
70 Nugget Market
21 Southern Ohio Medical Center
71 Ryan
22 Pinnacle Financial Partners
72 NuStar Energy
23 American Express
73TDIndustries
24 Camden Property Trust
74 Atlantic Health Sytstem
25 Baptist Health South Florida
75 Hyland
26 Adobe Systems
76 Encompass Home Health & Hospice
27 The Cheesecake Factory
77 Children’s Healthcare of Atlanta
28 SAP America
78 Progressive
29 KPMG
79 Alston & Bird
30 NVIDIA
80 Autodesk
31 Orrick, Herrington & Sutcliffe
81 Kronos
32 Veterans United Home Loans
82 Alliance Data Systems
33 Hilton Worldwide
83 Mars
34 CarMax
84 Activision Blizzard
35 Marriott International
85 Aflac
36 David Weekley Homes
86 T-Mobile U.S.
37 SAS
87 Power Home Remodeling Group
38 Cadence Design Systems
88 Nordstrom
39 VMware
89 Goldman Sachs
40 Allianz Life Insurance Company
90 OhioHealth
41 Scripps Health
91 Methodist Le Bonheur Healthcare
42 Navy Federal Credit Union
92 Devon Energy
43 REI
93 The Container Store
44 Synchrony Financial
94 FedEx
45 World Wide Technology
95 Novo Nordisk
46 Protiviti
96 Baker Donelson
47 Publix Super Markets
97 AbbVie
48 Cisco
98 Delta Air Lines
49 Regeneron Pharmaceuticals
99 Four Seasons Hotels & Resorts
50 Burns & McDonnell
100 AT&T


Great Place To Work Enstitüsü, kurum kültürü konusunda uzmanlaşmış, 5 kıtada ve 60’ın üzerindeki ülkedeki ofisleri ile sektör ayrımı olmadan tüm ölçeklerdeki şirketlere mükemmel işyerlerini inşa etmeleri, geliştirmeleri konusunda destek veren bir araştırma ve danışmanlık kurumudur. Great Place to Work’ün güvene dayalı felsefesi dünyanın her yerinde bulunan çalışanların iş-yaşam kalitesini artırmak amacıyla sosyal bir hareket inşa etmek üzerine odaklanmıştır. Kamu ve kâr amacı gütmeyen sektörler de dahil tüm sektörlere hizmet sunmaktadır. Bu çalışmaları sebebiyle küresel dünyadaki ekonomik yapıları ve şirket yapılarını yakından tanımakta; akademik alanda ve diğer araştırma şirketleri ile geliştirdiği işbirlikleri sayesinde de yöntemlerini sürekli geliştirmektedir. 1991 yılında kurulan Great Place to Work’ün Türkiye Ofisi 2012 yılında açılmıştır. Great Place to Work, 30 yılı aşkın süredir dünya çapındaki en iyi işverenleri belirlemekte ve sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmaktadır. En İyi İşverenler listeleri, işveren markasının duyurulması ve güçlendirilmesi için şirketler tarafından tercih edilen ve kabul görmüş bir araştırmadır. Enstitü’nün her yıl 7 bine yakın işletme ve 16 milyondan fazla çalışanı dahil ettiği analizleri, kurum kültürü alanında dünyada gerçekleştirilen en geniş çaplı araştırma olma özelliğini taşımaktadır. Hizmet verdiği ülkelerdeki en iyi işveren listelerinin yanı sıra, 100 Best Workplaces in Europe (Avrupa’nın En İyi İşverenleri) ve World’s Best Multinationals (Dünyanın En İyi Çok Uluslu İşverenleri) listelerini hazırlamaktadır. Fortune’s 100 Best Companies To Work For listesi de Great Place to Work tarafından belirlenmektedir.


Paylaş :

Yazar:

Facebook Yorumlar

0 yorum: