1 Şubat 2018 Perşembe

Vodafone Türkiye 2017-18 mali yılının Ekim-Aralık dönemine ait 3. çeyrek sonuçlarını açıkladı

Mobil abone sayısı 23,2 milyon
Servis gelirleri %13,2 organik büyüme ile 2,3 milyar TL
Faturalı abone bazı, faturasız abone bazını ilk kez aştı
13 bini aşkın 4.5G iletişim noktası ile Türkiye’nin en geniş 4.5G kapsaması.Vodafone Türkiye istikrarlı büyümesini 2017-18 mali yılının üçüncü çeyreğinde de sürdürdü.
Ekim-Aralık 2017 dönemini kapsayan 3. çeyrekte şirket; kesintisiz çift haneli büyümesini devam ettirerek, servis gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre %13,2 artırdı. Buna göre, şirketin 3. çeyrekte servis gelirleri 2,3 milyar TL’ye ulaştı.

Veri kullanımı %81 arttı
3. çeyrek itibariyle akıllı telefon penetrasyonu %72 olan şirket abonelerinin veri kullanımı, 4.5G’nin de pozitif etkisiyle geçen yılın aynı dönemine göre %81 artarak üçüncü çeyrekte yaklaşık 186 petabyte’a ulaştı.

En geniş 4.5G kapsaması
Türkiye’nin 81 ilinde 13 bini aşkın 4.5G iletişim noktası ile hizmet veren Vodafone Türkiye, 4.5G’de en geniş kapsamaya sahip operatör olmayı sürdürdü. Diğer yandan şirketin 4.5G abone sayısı üçüncü çeyrekte 11 milyonu aştı.

Faturalı baz toplam abone sayısının yarısını aştı
2017-18 mali yılının 3. çeyrek sonu itibariyle Vodafone Türkiye’nin mobil abone sayısı 23,2 milyon olarak gerçekleşirken, şirketin faturalı abone bazının toplam içindeki oranı %50,6’ya ulaştı. Böylece Vodafone Türkiye tarihinde ilk kez faturalı abone bazı, faturasız abone bazını aşmış oldu. Vodafone Red tarifeleri şirketin faturalı abone bazının büyümesinde etkili oldu.

Sabit genişbant abone sayısı 656 bine ulaştı
Vodafone Türkiye sabit genişbant hizmetlerinde hızlı büyümesini sürdürdü.Üçüncü çeyrekte şirketin sabit genişbant abone sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 132 bin net abone artışı ile 656 bine ulaştı. Şirketin sabit hizmetlerden elde ettiği servis gelirleri ise üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre %27,5 arttı.

Kurumsal segment servis gelirlerinde %11’lik büyüme
Türkiye’de işletmelerin dijital haritasını çıkarmak ve ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla Yarına Hazırım Platformu’nu hayata geçiren şirket, kurumsal alanda da istikrarlı büyümesini sürdürdü. Vodafone Türkiye kurumsal segment servis gelirlerini üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %11 artırdı.

2017-18 mali yılının üçüncü çeyrek performansını değerlendiren Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan şöyle konuştu:
“2017-18 finansal yılımızın 3. çeyreği, istikrarlı büyümemizi devam ettirdiğimiz güçlü bir dönem oldu.
Bu çeyrekte, bir “toplam telekomünikasyon şirketi” olarak hem 4.5G hizmetlerimize hem de toplam genişbant hizmetlerimize odaklandık. Müşterilerimizin daha çok dijital dünya odaklı olduğunu ve daha çok data hizmetlerimizden faydalandığını görüyoruz. Bu durum, müşterilerimizin data kullanım oranlarında geçen yılın aynı dönemine göre %81’likbüyüme olarak kendini gösterdi. Diğer yandan sabit hizmetlerimizde günden güne büyümemiz devam ediyor. Bu açıdan hem mobil hem sabit hizmetlerimizde hızlı bir büyüme göstermekten son derecede mutluyuz. Müşteri odaklı vizyonumuzla, Türkiye toplumuna ve ekonomisine katkıda bulunmayı sürdüreceğiz ve ülkenin potansiyeline güvenmeye devam edeceğiz.”

- Büyüme oranları organiktir.
- Abone sayıları Vodafone Grup abone tanımı dikkate alınarak hesaplanmıştır. BTK, Üç Aylık Pazar Verileri Raporu'nda yer alan abone rakamı ile fark ağırlıklı olarak M2M hatlarının dahil olmamasından kaynaklanmaktadır. Abone sayısına bağlı olarak elde edilen veriler ve finansal bilgilerde buna bağlı farklılık olabilmektedir.

- 4.5G abone sayısı, 4.5G’ye uyumlu cihaz, SIM kartı olan ve sisteme dahil olan aboneleri ifade etmektedir.

Paylaş :

Yazar:

Facebook Yorumlar

0 yorum: